Як ВСУ і партизани руйнують міф російських окупантів про «неприступний» Крим

Читать на русском

Як ВСУ і партизани руйнують міф російських окупантів про «неприступний» Крим

Як ВСУ і партизани руйнують міф російських окупантів про «неприступний» Крим

Українські військові проводять операції на території анексованого Криму та захоплених Росією українських об’єктів. Поки що це виглядає як вилазки без постійного закріплення на зонах, що цікавлять ЗСУ. Але результати, на думку військових експертів, є масштабними.

Де на Кримському півострові побували українські сили та навіщо це потрібно, розповідає видання Крим.Реалії.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну теза про повернення Криму під контроль Києва все частіше і впевненіше звучить як в українському інформаційному просторі, так і у міжнародних медіа.

Сам Крим більше року є прифронтовим регіоном, куди регулярно прилітають безпілотники та ракети. ЗСУ весь цей час віддалено б’ють російськими військовими базами на Кримському півострові. Але із серпня ситуація змінилася. Українські сили вже проводять наземні висадки в Криму та морські операції біля його берегів, дедалі більше руйнуючи російський міф про півострів як «неприступну фортецю».

Український десант на заході Криму

24 серпня у районі села Маяк на мисі Тарханкут висаджувався десант ЗСУ, стверджують в українській розвідці. Там відбувся бій за участю плавзасобів та авіації, зазначають у відомстві.

Мис Тарханкут у західній частині Кримського півострова qrxiquieuidtant

Мис Тарханкут у західній частині Кримського півострова

У Маяку російські військові розташували свою базу третього радіотехнічного полку Повітряно-космічних сил РФ.

Російські засоби радіотехнічної розвідки встановлені та інших регіонах Західного Криму. Вони нерідко потрапляли у кадр на фото туристів.

Російські РЛК «Небо-М» та РЛС «Каста-2Е2» на мисі Тарханкут, Крим, 2016 рік

Російські РЛК «Небо-М» та РЛС «Каста-2Е2» на мисі Тарханкут, Крим, 2016 рік

Російська влада про подію публічно не заявляла. За інформацією російського Telegram-каналу «SHOT» , у районі Тарханкутського мису чули стрілянину і оголошували план «Фортеця», який регулює дії силовиків під час військової загрози.

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов заявив , що «всі поставлені цілі (при висадці десанту на мисі Тарханкуті – КР ) були досягнуті», а «комплекс заходів триває».

25 серпня у ГУР Міноборони України також повідомили про повторну висадку українського десанту у населеному пункті Новоозерне під Євпаторією.

Ці операції стали можливими, незважаючи на те, що саме західне узбережжя Криму російська армія зміцнювала військовими спорудами кілька місяців.

"Зуби дракона" на узбережжі Криму, 15 грудня 2022 року. Фото ГУР Міноборони України

Побоюючись українського десанту, на узбережжі Західного Криму рили окопи та встановлювали «зуби дракона», поховавши курортний сезон у низці регіонів.

Повернення «вишок Бойка»

У вересні в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України заявили про повернення під контроль України всіх чотирьох «вишок Бойка» – нафтогазовидобувних бурових самопідйомних платформ «Чорноморнафтогазу» у Чорному морі.

Самопідйомна бурова установка «Чорноморнафтогазу» «Петро Годованець», 2012 рік

Самопідйомна бурова установка «Чорноморнафтогазу» «Петро Годованець», 2012 рік

Український спецназ зміг захопити запас вертолітних боєприпасів на кшталт НАР (некерованих авіаційних ракет), а також РЛС «Нева», яка відстежує рух суден у Чорному морі, повідомили у відомстві.

У ГУР МОУ показали відео своєї операції в Чорному морі – зокрема шлях розвідників-спецназівців по штормовій акваторії на гумових човнах, зачистку об’єктів та демонтаж засобів розвідки Росії, а також зіткнення з російською авіацією та евакуацію побратима, який опинився за бортом.

Російська влада і військова про це не повідомляють і на інформацію української розвідки не відреагували.

За словами спікера Військово-морських сил ЗСУ Дмитра Плетенчука, берегові ракетно-артилерійські війська Військово-морських сил ЗСУ понад рік повністю контролюють частину Чорного моря, де встановлені «вишки Бойка», а російські військові кораблі перестали туди заходити після того, як було уражено їх корабель "Василь Бех".

Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар заявляє, що повернення вишок під контроль України дозволило прибрати «російські вуха та очі» із північно-західного сектора Чорного моря.

Це масштабна перемога для України. Тому що «вишки Бойка» використовували Росія з військовою метою, починаючи з 2017 року. Встановивши там РЛС «Нева», Росія взяла під контроль морський та повітряний простір у секторі між Кримом та Одеською областю. 2022 року туди додали різного обладнання типу РЕБ, ретранслятори зв’язку для флоту та використали бурові установки для складування боєприпасів для російських диверсійно-розвідувальних груп, які діяли на українському узбережжі. Ліквідація цих зайвих «очей» та «вух» Росії означає зменшення її розвідувальних можливостей. Це не означає, що російське угруповання у Криму більше нічого не бачить і не чує. Але це вже не постійний моніторинг 24 години на добу, сім днів на тиждень», – пояснив Крим Реалії Михайло Гончар.

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики "Стратегія XXI"

Експерт не виключає, що Росія може спробувати повернути "вишки Бойка" під свій контроль, знову встановивши там своє розвідувальне обладнання. Але у такому разі воно «проіснує недовго», оскільки перебуває у полі зору ЗСУ, зазначає Михайло Гончар.

Партизанські акції

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Криму почали діяти рухи опору російської агресії «Жовта стрічка» та «Атеш» (у перекладі з кримськотатарської – вогонь). Вони беруть на себе відповідальність за підриви залізничного полотна у Криму, знищення Z-символіки та розклеювання на півострові проукраїнських листівок.

Активісти руху «Жовта стрічка» розповсюдили проукраїнські листівки у Севастополі, 22 лютого 2023 року

Активісти руху «Жовта стрічка» розповсюдили проукраїнські листівки у Севастополі, 22 лютого 2023 року

Учасники руху також придумали партизанський флешмоб , у рамках якого закликають «залишати сюрпризи» на трасі М14 у вигляді шипів, скла, цвяхів, саморізів та розлитої олії для росіян, які їздять у Крим «сухопутним коридором» через окуповане Росією азовське узбережжя України.

«Ми з ними «співпрацюємо», заявив в інтерв’ю Крим. Реалії начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов, говорячи про партизанські рухи на Кримському півострові.

«Ці рухи, які зароджуються, не є такими потужними, як би хотілося. Але це чудово, що вони є – це найголовніше, що вони є… Люди ризикують, вони розуміють: що вони роблять, заради чого це роблять», – сказав він.

Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України, генерал-лейтенант

Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України, генерал-лейтенант

«Підготовка до деокупації Криму»

Усі військові операції, які проводяться ЗСУ у Криму, слід розглядати через призму морської стратегії України, каже керівник Центру військово-правових досліджень (Україна) Олександр Мусієнко.

«Згідно з цією стратегією, є дві основні цілі, які мають бути досягнуті: встановлення панування українських сил у північно-західній частині акваторії Чорного моря та зменшення можливостей для отримання російськими військами тилового забезпечення озброєнням, боєприпасами та снарядами з окупованого Криму. У рамках цих двох цілей реалізовуються різні типи операцій та спеціальних заходів», – заявив він Крим.Реалії.

Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень (Україна)

Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень (Україна)

Стратегічну користь від цих операцій можна буде оцінити у майбутньому, вважає експерт.

«Може здаватися, що немає ефекту від того, що українські сили заходять на територію Криму та одразу зникають звідти. Але це не так. Тому що ми не знаємо, які завдання могли виконувати українські військові, окрім висадки на кримському узбережжі. Це може бути цілий комплекс заходів щодо розвідки, проникнення диверсійно-розвідувальних групи та агентури, яка може залишатися в Криму та надавати інформацію, коригувати вогонь, забезпечувати можливості для проведення інших операцій», – вважає Олександр Мусієнко.

Всі ці заходи, на його думку, мають підготовчий характер до деокупації Кримського півострова.

Попередження про міни у Криму, 15 грудня 2022 року. Фото ГУР Міноборони України

Попередження про міни у Криму, 15 грудня 2022 року. Фото ГУР Міноборони України

Автор: Вікторія Весєлова

Джерело: Крим.Реалії.